Regionalny Przegląd jPiosenki i Przyśpiewki Ludowej w Rejowcu

PDF Drukuj Email

 

29.01.2012 r. VIII Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej

w Rejowcu.

W niedzielę 29 stycznia 2012 r. z udziałem 23 zespołów i kapel z powiatów: włodawskiego,krasnystawskiego, hrubieszowskiego, łęczyńskiego i chełmskiego w Gminnym Ośrodku Kultury w Rejowcu odbył się VIII Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej.Organizatorami imprezy byli: Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Wójt Gminy Rejowiec i miejscowy Gminny Ośrodek Kultury.Głównymi celami organizatorów to ustanowienie jednej z form realizacji programu inspirowania i kultywowania amatorskiej twórczości artystycznej oraz tradycji regionalnej, a takżemiejsce spotkań wykonawców z całego regionu w celu nawiązania kontaktów, wymiany repertuaru,zaprezentowanie przyśpiewek, które odchodzą w zapomnienie.Wykonawców oceniało jury w składzie: Małgorzata Szymańska-Szubert - nauczyciel SzkołyMuzycznej w Chełmie, Dorota Łosiewicz - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rejowcui Stanisława Dobrowolska - Starostwo Powiatowe w Chełmie, które za najważniejsze kryteriumuznawało charakter estetyczny muzyki ludowej, a nie wartości etnograficzne.Miło nam poinformować, że dwa uczestniczące z naszej gminy Dorohusk zespoły odniosłyduży sukces, jak dotąd największy podczas udziału w tych przeglądach.I miejsce w kategorii kapel zdobył zespół „Ale Babki” z Dorohuska, wraz z kapelą męskąza przepięknie i brawurowo zaśpiewane przyśpiewki: „Matuś moja” i „W zielonym ogrodzie”.II miejsca wywalczyły zespoły „Koral” z Kamienia i „Poleska Nuta”z Kołacz, gm. Stary Brus,natomiast III miejsca przypadły zespołowi z Trawnik i gospodarzom, kapeli „Sami Swoi”z Rejowca.Używając terminologii sportowej, nie mniej zacięta była rywalizacja wśród zespołówśpiewaczych, I miejsce wyśpiewały zespoły „Słowianki” z Baraków, gm. Siennica Różanai „Rakołupianki” z Rakołup, gm. Leśniowice, II miejsce zajął zespół ”Kresowianki”z Włodawy, a III miejsce, to następny laur dla naszej gminy, jury przyznało „Wesołym Sąsiadkom”z Michałówki/Ostrowa za przyśpiewki „Na przesiece” i „Tam od Michałówki”.Dwaj nasi laureaci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Starostwo Powiatowew Chełmie, z rąk Wicestarosty Chełmskiego – Marii Patry oraz pamiątkowe kufelki ufundowane przez Gminę Rejowiec.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Jesteś tutaj: Strona główna >> Aktualności >> Regionalny Przegląd jPiosenki i Przyśpiewki Ludowej w Rejowcu
Design by heaven